Novice‎ > ‎Novice 2012‎ > ‎

Slovesnost ob obletnici prve frontalne bitke slovenskih partizanov na Čreti

objavljeno: 25. okt. 2012 03:39 avtor: PVD sever Celje   [ posodobljeno 25. okt. 2012 03:45 ]

Proslava in srečanje na Čreti

Številni člani PVD Sever za celjsko območje so se prvo oktobersko soboto udeležili slovesnosti na Čreti, s katero se vsako leto počasti spomin na prvo frontalno bitko slovenskih partizanov, borcev 1. štajerskega bataljona, ki mu je poveljeval legendarni partizanski poveljnik Franc Rozman Stane. Ta bitka z okupatorjevo vojsko je na Štajerskem potekala 26. oktobra 1941. Imela je velik odmev v okupirani Evropi,  o njej razpravljal celo generalni štab nemškega vermahta. Prav tako je imela velik pomen na Štajerskem. Vplivala je na množičen odpor Slovencev proti sovražniku.

Lep jesenski dan je na Čreto privabil  okoli 1000 ljudi, ki so s tem izrazili podporo tradiciji ohranjanja spomina na dogodke v času druge svetovne vojne.

Slavnostni govornik je bil podpredsednik Zveze združenj borcev za vrednote  NOB g. Tit Turnšek. V svojem nagovoru je izpostavil, da je takšne dogodke potrebno z veliko spoštovanja do pretekle zgodovine proslaviti, s temeljnim sporočilom, da se takšne tragedije ne bi več ponovile. Še posebej v času, ko doživljamo vsesplošno svetovno krizo, ki ni prizanesla niti Slovenji. V nagovoru je izrazil upanje, da bo Slovenija, če bo stopila skupaj tako kot v času osamosvojitvene vojne, uspešno premagala težave, v katerih se je znašla. Izrazil je tudi nestrinjanje s trenutnimi dogajanji, posebej z ne dovolj premišljenimi odločitvami pri sprejemanju zakonov. To dogajanje bolj kaže na diktaturo kot na demokracijo. Trenutno je Državni zbor prevzel vlogo izvrševalca volje vlade in ne obratno. Slovenija mora ostati socialna država z uveljavljeno demokracijo, ker bomo le tako prišli iz sedanjih težav v gospodarstvu in družbi.

Proslavo so pripravili Združenje borcev za vrednote NOB Žalec in Mozirje, Društvo izgnancev Slovenije, območni odbor Žalec, Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Spodnje Savinjske doline Žalec in Policijsko veteransko društvo “Sever” za celjsko območje -  odbor Žalec. V kulturnem programu so sodelovali: Slovenska vojska - častna straža, Kulturno društvo Triglav (četa partizanov) Ajdovščina, Pihalni orkester Prebold, pod vodstvom Marka Repnika, Mešani pevski zbor Prosvetnega društva Tabor pod vodstvom Špele Kasesnik in Jožica Ocvirk, recitatorka in voditeljica.

Partizanska Čreta