Novice‎ > ‎Novice 2014‎ > ‎

Dodatek na pomoč in postrežbo za vojne veterane - odgovor MDDSZ

objavljeno: 27. feb. 2014 20:39 avtor: PVD sever Celje   [ posodobljeno 27. feb. 2014 20:39 ]

"VPRAŠANJE:
Član ZS, ki ima status veterana po ZVV, je po možganski kapi že dve leti v komi. Ali je upravičen do dodatka na pomoč in postrežbo?

ODGOVOR pristojnega ministrstva (Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti):

Vojni veteran ima po Zakonu  vojnih veteranih (ZVV)  pravico do varstva, ko dopolni starost  55 let ali je prin njem nastala trajna popolna izguba delovne zmožnosti.
Vojni veteran lahko uveljavi pravice po ZVV, če teh ali podobnih pravic ne more uveljaviti po drugih predpisih ali v tuji državi.

Vojni veteran je na podlagi  13. člena zakona upravičen do dodatka za pomoč in postrežbo ob pogojih in višini po predpisih o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Tako je:
-   višina dodatka za pomoč in postrežbo pri opravljanju vseh osnovnih življenskih potreb od 1.1.2014 dalje 292.11 eur,
-   višina dodatka za pomoč in postrežbo pri opravljanju večine osnovnih življenskih potreb od 1.1.2014 dalje  146,06 eur,
-   višina dodatka za najtežje kategorije upravičencev, (ki potrebujejo 24 urni nadzor svojcev in obvezno srokovno pomoč za stalno izvajanje zdravstvene nege)
     je od 1.11.2014 dalje  418,88  eur,

O pravicah odloča na prvi stopnji upravna enota. Upravičenost do dodatka za pomoč in postrežbo ugotavlja upravna enota na podlagi izvida in mnenja pristojne zdravniške komisije.
Pomembno je torej  izpoljevanje vseh  pogojev."