Novice‎ > ‎Novice 2014‎ > ‎

Pohod po poteh XIV. divizije

objavljeno: 29. apr. 2014 09:00 avtor: PVD sever Celje   [ posodobljeno 29. apr. 2014 09:00 ]

Člani PVD Sever za celjsko območje amo se tudi letos udeležili tradicionalnega pohoda po poteh VIV. divizije.
 Letos je bil pohod še posebej pomemben, saj je minilo 70 let od prihoda XIV. divizije na Štajersko. Slovesnosti v Sedlarjevem se je udeležila velika množica ljudi. Zbrane je uvodoma pozdravil župan občine Podčetrtek Peter Misja. Slavnostni govornik je bil polkovnik  Miha Butara, ki je  v svojem govoru poudaril pomen borcev XIV. divizije in pomen partizansktva nasploh. Proslavo so popestrili učenci OŠ Podčetrtek. Po končani proslavi se je na tridnevni pohod odpravilo 100 pohodnikov. proslave so se udeležili še živeči borci in gostje, med njimi tudi ruski vojaški ataše.

Prva etapa je potekala v prijetnem in sončnem vremenu od Sedarjevega do Prevorja.  Malce utrujeni, dobre volje in seveda blatni, so se pohodniki zvečer udeležili še proslave, ki so jo pripravili učenci OŠ  Prevorje  in tamkajšnje kulturno umetniško društvo. Dvorana je bila naelektrena, ko nam je najprej zaigrala odlična citrarka Jamina Levičar, nato pa še mladi harmonikaši, komaj kaj večji od njihovih harmonik. Kljub utrujenosti so pohodniki stali in ploskali in zahtevali šee.  Del pohodnikov, ki so se udeležili samo prve etape, se je zaključil. Več kot polovica pa je pot nadaljevala še naslednja dva dni po snegu in slabemu vremenu vse do Gračnice, kjer so pohod zaključili s proslavo.